Черешово (напуштено драмско село)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Статијава се однесува на напуштеното село во Општина Драма. За истоименото село во Општина Неврокоп, погл. Черешово (Драмско).
Черешово
Черешово is located in Грција
Черешово
Черешово (Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)


Черешово (грчки: Θησαυρός, Тисаврос, до 1927 г., Τσερέσοβο, Цересово[1][2][3]) — напуштено село на територијата на Општина Драма во источниот дел на Егејска Македонија, денес во Грција.

По селото е наречено вештачкото Черешовско Езеро (Тисаврос) на реката Места, кое се наоѓа недалеку од неговата некогашна положба.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]