Прејди на содржината

Черешово (напуштено драмско село)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Статијава се однесува на напуштеното село во Општина Драма. За истоименото село во Општина Неврокоп, погл. Черешово (Драмско).
Черешово
Черешово во рамките на Егејска Македонија
Черешово
Местоположба на Черешово во Егејска Македонија
Черешово на карта

Карта

Шифра во ЕЛСТАТ

Черешово (грчки: Θησαυρός, Тисаврос, до 1927 г., Τσερέσοβο, Цересово[1][2][3]) — напуштено село на територијата на Општина Драма во источниот дел на Егејска Македонија, денес во Грција.

По селото е наречено вештачкото Черешовско Езеро (Тисаврос) на реката Места, кое се наоѓа недалеку од неговата некогашна положба.

Географија и местоположба

[уреди | уреди извор]

Историја

[уреди | уреди извор]

Стопанство

[уреди | уреди извор]

Демографија

[уреди | уреди извор]

Општествени установи

[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости

[уреди | уреди извор]

Редовни настани

[уреди | уреди извор]

Личности

[уреди | уреди извор]

Култура и спорт

[уреди | уреди извор]

Иселеништво

[уреди | уреди извор]

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. Μετονομασίες των Οικισμών της Ελλάδας. Τσερέσοβον -- Θησαυρός
  2. „Μετονομασίες των οικισμών της Μακεδονίας 1919 - 1971“. Архивирано од изворникот 20 јуни 2012. Посетено на 20 јуни 2012.
  3. „Κατάλογος των προσφυγικών συνοικισμών της Μακεδονίας σύμφωνα με τα στοιχεία της Επιτροπής Αποκαταστάσεως Προσφύγων (ΕΑΠ) έτος 1928“. Архивирано од изворникот 20 јуни 2012. Посетено на 20 јуни 2012.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]