Прејди на содржината

Краништа

Координати: 41°16′N 24°10′E / 41.267° СГШ; 24.167° ИГД / 41.267; 24.167
Од Википедија — слободната енциклопедија
Краништа
Δενδράκια
Краништа is located in Грција
Краништа
Краништа
Местоположба во областа
Краништа во рамките на Драма (општина)
Краништа
Местоположба на Краништа во Општина Драма и областа Источна Македонија и Тракија
Координати: 41°16′N 24°10′E / 41.267° СГШ; 24.167° ИГД / 41.267; 24.167
ЗемјаГрција
ОбластИсточна Македонија и Тракија
ОкругДрамски округ
ОпштинаДрама
Општ. единицаДрама
Надм. вис.&10000000000000542000000542 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно26
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Краништа (грчки: Δενδράκια, Дендракија[2]) — село во Општина Драма во Драмскиот округ, Егејска Македонија, денес во областа Источна Македонија и Тракија, Грција.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа на 25 километри северозападно од градот Драма, на надморска височина од 542 метри.

Историја[уреди | уреди извор]

Отоманско Царство[уреди | уреди извор]

Селото во текот на XIX век се наоѓало во Драмската каза во составот на Отоманското Царство. Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) во 1900 година селото имало 224 жители Македонски муслимани[3][4].

Грција[уреди | уреди извор]

По крајот на Балканските војни, селото било вклучено во составот на Грција.

Според грчката статистика од 1913 година, во селото живееле 457 жители, додека според пописот од 1920 година, во селото живееле 297 луѓе[5].

Според Лозанскиот договор потпишан помеѓу Турција и Грција, во селото било населено грчко население од Турција, додека муслиманското население ги напуштило своите домови.

Во 1927 година, селото било преименувано во Дендракија[6].

Демографија[уреди | уреди извор]

Во 1928 година во селото биле населени 30 грчки бегалски семејства со вкупно 124 луѓе[5]. Така, според пописот од 1928 година во селото живееле 124 лица, додека во 1940 година селото броело 184 жители. Селото во пописот од 1951 година броело 168 жители, на пописот од 1961 година, во селото живееле 132 жител, во 1971 година имало 12 жители, во 1981 година имало 65 жители, додека во 1991 година имало 81 жител[5]. Денеска, населението на селото е 26 жители според пописот од 2011 година.

Еве преглед на населението во сите пописни години, од 1940 г. до денес:

Година 1940 1951 1961 1971 1981 1991 2001 2011 2021
Население 184 168 132 12 65 81 46 26
Извор за 1940-1991 г.: Т. Симовски, Населените места во Егејска Македонија

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. Μετονομασίες των Οικισμών της Ελλάδας. Δράνοβον -- Δενδράκια
  3. Како што е општопознато, Македонците во бугарските извори се присвојуваат и водат како Бугари, и покрај признанието дека самите се изјаснувале како Македонци.
  4. Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 199.
  5. 5,0 5,1 5,2 Симовски, Тодор (1998). Населените места во Егејска Македонија : географски, етнички и стопански одлики. I дел. Скопје: Институт за национална историја. стр. 37.
  6. „Λιθοξόου, Δημήτρης. Μετονομασίες των οικισμών της Μακεδονίας 1919 - 1971“. Архивирано од изворникот 20 јуни 2012. Посетено на 20 јуни 2012.