Осеница

Координати: 41°22′N 24°14′E / 41.367° СГШ; 24.233° ИГД / 41.367; 24.233
Од Википедија — слободната енциклопедија
Осеница
Σιδηρόνερο
Осеница is located in Грција
Осеница
Осеница
Местоположба во областа
Осеница во рамките на Драма (општина)
Осеница
Местоположба на Осеница во Општина Драма и областа Источна Македонија и Тракија
Координати: 41°22′N 24°14′E / 41.367° СГШ; 24.233° ИГД / 41.367; 24.233
ЗемјаГрција
ОбластИсточна Македонија и Тракија
ОкругДрамски округ
ОпштинаДрама
Општ. единицаОсеница
Надм. вис.&10000000000000630000000630 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно228
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Осеница (грчки: Σιδηρόνερο, Сидиронеро[2]) — село во Општина Драма во Драмскиот округ, Егејска Македонија, денес во областа Источна Македонија и Тракија, Грција.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа на 38 километри северно од градот Драма, на надморска височина од 630 метри.

Историја[уреди | уреди извор]

Отоманско Царство[уреди | уреди извор]

Селото во текот на XIX век се наоѓало во Драмската каза во составот на Отоманското Царство. Во „Етнографија на Адријанопол, Монастир и Салоника“ се вели дека во 1873 г. Осеница се состоело од 90 семејства и 260 жители македонски муслимани[3][4] Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) во 1900 година селото имало 735 македонски муслимани[5].

Грција[уреди | уреди извор]

По крајот на Балканските војни, селото било вклучено во составот на Грција.

Според грчката статистика од 1913 година, во селото живееле 857 жители, додека според пописот од 1920 година, во селото живееле 332 луѓе[6].

Според Лозанскиот договор потпишан помеѓу Турција и Грција, во селото било населено грчко население од Турција, додека муслиманското население ги напуштило своите домови.

Во 1927 година, селото било преименувано во Сидиронеро[7].

Демографија[уреди | уреди извор]

Во 1928 година во селото биле населени 100 грчки бегалски семејства со вкупно 332 луѓе[6]. Така, според пописот од 1928 година во селото живееле 332 лица, додека во 1940 година селото броело 494 жители. Селото во пописот од 1951 година броело 423 жители, на пописот од 1961 година, во селото живееле 477 жители, во 1971 година имало 393 жители, во 1981 година имало 219 жители, додека во 1991 година имало 274 жители[6]. Денеска, населението на селото е 228 жители според пописот од 2011 година.

Еве преглед на населението во сите пописни години, од 1940 г. до денес:

Година 1940 1951 1961 1971 1981 1991 2001 2011 2021
Население 494 423 477 393 219 274 228
Извор за 1940-1991 г.: Т. Симовски, Населените места во Егејска Македонија

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. Μετονομασίες των Οικισμών της Ελλάδας. Δράνοβον -- Σιδηρόνερο
  3. Како што е општопознато, Македонците во бугарските извори се присвојуваат и водат како Бугари, и покрај признанието дека самите се изјаснувале како Македонци.
  4. Македония и Одринско. Статистика на населението от 1873 г., Македонски научен институт, София, 1995, стр. 130-131.
  5. Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 196.
  6. 6,0 6,1 6,2 Симовски, Тодор (1998). Населените места во Егејска Македонија : географски, етнички и стопански одлики. I дел. Скопје: Институт за национална историја. стр. 48.
  7. „Λιθοξόου, Δημήτρης. Μετονομασίες των οικισμών της Μακεδονίας 1919 - 1971“. Архивирано од изворникот 20 јуни 2012. Посетено на 20 јуни 2012.