Драмска гробница

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Драмска гробница
Ελληνιστικός τάφος
МестоДрама
ОбластЕгејска Македонија, Грција
Координати41°09′07″ N; 24°08′54″ E / 41.1520° N; 24.1484° E / 41.1520; 24.1484Координати: 41°09′07″ N; 24°08′54″ E / 41.1520° N; 24.1484° E / 41.1520; 24.1484
Видгробница
Историја
Раздобјемакедонско

Драмска гробница (грчки: Ελληνιστικός τάφος) — древномакедонска гробница од III век п.н.е. во градот Драма, Егејска Македонија.[1]Се наоѓа на улицата „Троја“ бр 1. Претставува монументална гробница од македонски тип, чиј стил е својствен за последните десетилетија на III век до средината на II век п.н.е. Се состои од спустен влез (дромос), предодаја и погребална одаја. Во предодајата има зачувани ѕидни живописи, на кои се имитираат ѕидарија, биковски глави и шестолисни розети. Во погребалната одаја се откриени три ѕидани саркофага. Во неа се најдени артефакти како монети, накит и керамика. Гробницата била поставена на самата источна граница на древниот град Драма.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „2500 χρόνια ιστορίας σε 60'. Πολιτιστική Διαδρομή στην πόλη της Δράμας“ (PDF). Δήμος Δράμας. Посетено на 25 ноември 2016.