Јужен Егеј

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Coat of arms of Greece.svg
Јужен Егеј
Περιφέρεια Νοτίου Αιγαίου
Областа Јужен Егеј во Грција
 
Главен град Ермуполи
Окрузи Додеканези
Киклади
Население 320.001 (2005)
Површина 5.286 км²
Густина 61 жит/км²
Податоци...
Портал www.notioaigaio.gr

Јужен Егеј е една од тринаесетте периферии на Грција. Се состои од островите Киклади и Додеканези во јужното Егејско Море. Главниот град на периферијата се наоѓа во Ермуполи, на островот Сирос, додека подканцеларија оперира на Родос, економскиот, социјалниот и туристичкиот центар на периферијата.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]