Кожани (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кожани
Περιφερειακή ενότητα Κοζάνης
Округ
Општини во округот Кожани
Општини во округот Кожани
Местоположба во Грција
Местоположба во Грција
Координати: 40°20′N 21°40′E / 40.333° СГШ; 21.667° ИГД / 40.333; 21.667Координати: 40°20′N 21°40′E / 40.333° СГШ; 21.667° ИГД / 40.333; 21.667
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
Админ. центарКожани
Површина
 • Вкупна3.516 км2 (1,358 ми2)
Население (2011)
 • Вкупно150.196
 • Густина43/км2 (110/ми2)
Пошт. бр.50x xx
Пов. бр.246x0
ISO 3166GR-58
Рег. таб.KZ
Мреж. местоkozani.gr

Кожани (грчки: Περιφερειακή ενότητα Κοζάνης) — округ во Егејска Македонија (денес Грција), дел од периферијата Западна Македонија. Зафаќа површина 3.516 км2

Има население од 156.807 жители. Денес најголемиот дел се Грци, но има и Македонци, Власи и др. Административен центар е градот Кожани кој воедно е и најголем и главен град на целата периферија Западна Македонија.

Се граничи на север со Постол, на запад со Костур, на северозапад со Лерин, на исток со Иматија и Пиерија, на југ со Гребен и на југозапад со Лариса во Тесалија.

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Перфектурата има 4 општини: Кожани, Серфиџе-Велвендо, Еордеја и Горуша.

Општини[уреди | уреди извор]

Округот Кожани се дели на 4 општини. Тие се следниве (означени со бројки во инфокутијата)::[1]

Демографија[уреди | уреди извор]

Бидејќи нема официјален попис за тоа колку Македонци живеат во овој округ, кога ќе споредиме некои историски податоци и денешни статистики, се доаѓа до одредена проценка. Така, во овој округ Македонците живеат во околу 17 населени места и сочинуваат околу 8% од вкупното население, па според последниот попис тоа се приближно 12.000 Македонци.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]