Итака

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Итака
Ιθάκη
Поглед на Вати
Поглед на Вати
Географија
GR Ithaca.PNG
Координати: 38°22′ СГШ 20°43′ ИГД / 
Островски ланец: Јонски острови
Површина:[1] 117,812 км²
Највисока точка: Нирито (806 m)
Управување
Грција Грција
Периферија: Јонски острови
Префектура: Kефалинија
Главен град: Итаки
Статистики
Население: 3.084 (од 2001)
Густина: 26 жит/км²
Пошт. бр.: 283 00, 283 01
Повик. бр.: 26740
Код на регистарски таблички: KE
Портал
www.ithaki.gr

Итака (грчки: Ιθάκη) е грчки остров кој се наоѓа во Јонското Море, со површина од 120 km², и 3.084 жители [2]. Островот е општина во префектурата Кефалинија и се наоѓа североисточно од брегот на Кефалоња, и западно од континентална Грција. Најмногу е познат по Хомеровата Итака, како домот на Одисеј во Одисеја.

Важни луѓе[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]