Оксија

Координати: 38°18′07″N 21°06′32″E / 38.302° СГШ; 21.109° ИГД / 38.302; 21.109
Од Википедија — слободната енциклопедија
Оксија
Οξεία
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 408: Malformed coordinates value
Географија
МестоЈонско Море
Координати38°18′07″N 21°06′32″E / 38.302° СГШ; 21.109° ИГД / 38.302; 21.109
АрхипелагЕхинади
Површина4,223 км2
Највисоко издигнување421 м
Управување
ОбластЈонски Острови
ОкругКефалонија
ОпштинаИтака
Демографија
Население0 (2011)

Оксија (грчки: Οξεία) ― грчки остров во Јонското Море. Согласно 2011 година, островот нема население.[1] Тој е главниот остров во јужната група (Унијади) на Ехинадите, дел од Јонските Острови. Оксија ја има највисоката точка во Ехинадите, 421 м. Се наоѓа во близина на устието на реката Ахелоос, во близина на брегот на Етолија-Акарнанија. Островот е долг околу 5 км, а неговата ширина е приближно 2 км. Битката кај Лепанто била водена во близина на островот во 1571 година.

Во април 2012 година бил купен од Катар Холдингс.[2][3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Detailed census results 2011“ (грчки). Национална статистичка служба на Грција. Архивирано од изворникот (xls 2,7 MB) на 2015-10-16. Посетено на 2022-06-26.
  2. Nick Squires, Qatar royal family buys Greek island of Oxia for knockdown €5m, The Daily Telegraph, 25 април 2012
  3. [1], Financial Times 3 мај 2013

Надворешни врски[уреди | уреди извор]