Макри (остров)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Макри
Μάκρη
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 408: Malformed coordinates value
Географија
МестоЈонско Море
Координати38°21′43″ N; 21°02′02″ E / 38.362° СГШ; 21.034° ИГД / 38.362; 21.034Координати: 38°21′43″ N; 21°02′02″ E / 38.362° СГШ; 21.034° ИГД / 38.362; 21.034
АрхипелагЕхинади
Површина0,983 км2
Највисоко издигнување126 м
Управување
ОбластЈонски Острови
ОкругКефалонија
ОпштинаИтака
Демографија
Население0 (2011)


Макри (грчки: Μάκρη) ― грчки остров, дел од Ехинадите, во групата Јонски Острови. Се наоѓа на крајната југоисточна страна на Макрискиот Залив блиску до устието на реката Ахелоос.[1] Припаѓа под Општина Итака и е 24 км источно од истоимениот остров. Согласно 2011 година, нема население.[2] Страбон, и повеќето современи писатели, го идентификуваат Дулихиум, од кој Хомер известува дека Мегес, синот на Филеј, водел 40 бродови до Троја, со островот Макри.

Островот е приближно 2.5 км долг и 0.5 км во ширина. Има површина од околу 401,853 хектари и проценето крајбрежје од 7,280 м во должина. Составен од 2 рида поврзани со проток, има и мало островче на неговиот југоисточен агол.

Островот е во приватна сопственост.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Prothero, G.W. (1920). Anatolia. London: H.M. Stationery Office.
  2. „Detailed census results 2011“ (грчки). Национална статистичка служба на Грција. Архивирано од изворникот (xls 2,7 MB) на 25 декември 2013. Посетено на 26 јуни 2022.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]