Лабринос

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лабринос
Λαμπρινός
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 408: Malformed coordinates value
Географија
МестоЈонско Море
Координати38°28′23″ N; 21°00′18″ E / 38.473° СГШ; 21.005° ИГД / 38.473; 21.005Координати: 38°28′23″ N; 21°00′18″ E / 38.473° СГШ; 21.005° ИГД / 38.473; 21.005
АрхипелагЕхинади
Површина0,352 км2
Највисоко издигнување61 м
Управување
ОбластЈонски Острови
ОкругКефалонија
Демографија
Население0 (2011)


Лампринос (грчки: Λαμπρινός) ― остров на Ехинадите (подгрупа Драконери), меѓу групата Јонски Острови во Грција. Согласно 2011 година, островот нема население.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Detailed census results 2011“ (грчки). Национална статистичка служба на Грција. Архивирано од изворникот (xls 2,7 MB) на 25 декември 2013. Посетено на 26 јуни 2022.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]