Гироварис

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гироварис
Γηρόβαρης
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 408: Malformed coordinates value
Географија
МестоЈонско Море
Координати38°26′24″ N; 21°01′35″ E / 38.439889° СГШ; 21.0265° ИГД / 38.439889; 21.0265Координати: 38°26′24″ N; 21°01′35″ E / 38.439889° СГШ; 21.0265° ИГД / 38.439889; 21.0265
АрхипелагЕхинади
Управување
ОбластЈонски Острови
ОкругКефалонија
ОпштинаПиларос
Демографија
Население0 (2011)

Гироварис (грчки: Γηρόβαρης, исто така Γκράβαρης - Граварис) ― остров на Ехинадите, меѓу групата Јонски острови во Грција. Согласно 2011 година, нема трајно население.[1] Припаѓа под Општина Пиларос.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Detailed census results 2011“ (грчки). National Statistical Service of Greece. Архивирано од изворникот (xls 2,7 MB) на 25 декември 2013. Посетено на 26 јуни 2022.

38°26′24″N 21°01′35″E / 38.44000° СГШ; 21.02639° ИГД / 38.44000; 21.0263938°26′24″N 21°01′35″E / 38.44000° СГШ; 21.02639° ИГД / 38.44000; 21.02639