Кунели (Ехинади)

Од Википедија — слободната енциклопедија

За островот на Додеканезите, видете Кунели (Додеканези).

Кунели
Κουνέλι
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 408: Malformed coordinates value
Географија
МестоЈонско Море
Координати38°21′02″ N; 21°03′17″ E / 38.350639° СГШ; 21.054722° ИГД / 38.350639; 21.054722Координати: 38°21′02″ N; 21°03′17″ E / 38.350639° СГШ; 21.054722° ИГД / 38.350639; 21.054722
АрхипелагЕхинади
Управување
ОбластЈонски Острови
ОкругКефалонија
ОпштинаИтака
Демографија
Население0 (2011)

Кунели или Макропулаостровче на Јонското Море. Припаѓа на островската група Ехинади сместени на југоисточниот брег на Етолија-Акарнанија. Ненаселен е и административно припаѓа на Општина Итака.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Detailed census results 2011“ (грчки). Национална статистичка служба на Грција. Архивирано од изворникот (xls 2,7 MB) на 25 декември 2013. Посетено на 26 јуни 2022.