Драконера

Координати: 38°28′48″N 21°01′08″E / 38.480° СГШ; 21.019° ИГД / 38.480; 21.019
Од Википедија — слободната енциклопедија
Драконера
Δρακονέρα
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 408: Malformed coordinates value
Географија
МестоЈонско Море
Координати38°28′48″N 21°01′08″E / 38.480° СГШ; 21.019° ИГД / 38.480; 21.019
АрхипелагЕхинади
Површина2,442 км2
Највисоко издигнување137 м
Управување
ОбластЈонски Острови
ОкругКефалонија
ОпштинаИтака
Демографија
Население0 (2011)


Драконера (грчки: Δρακονέρα) ― остров на Ехинадите, во островската група Јонски Острови во Грција. Драконера е дел од северната група на Ехинадите, кои се нарекуваат Драконери по островот. Главното копно со округот Етолија-Акарнанија е на север и на исток. Неколку островчиња ја опкружуваат областа. Администриран е од Општина Итака. Од 2011 година, нема постојано население.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Detailed census results 2011“ (грчки). National Statistical Service of Greece. Архивирано од изворникот (xls 2,7 MB) на 25 декември 2013. Посетено на 25 јуни 2022.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]