Карлониси

Од Википедија — слободната енциклопедија
Карлониси
Καρλονήσι
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 408: Malformed coordinates value
Географија
МестоЈонско Море
Координати38°28′30″ N; 21°02′35″ E / 38.475° СГШ; 21.043° ИГД / 38.475; 21.043Координати: 38°28′30″ N; 21°02′35″ E / 38.475° СГШ; 21.043° ИГД / 38.475; 21.043
АрхипелагЕхинади
Површина0,719 км2
Највисоко издигнување77 м
Управување
ОбластЈонски Острови
ОкругКефалонија
ОпштинаИтака
Демографија
Население0 (2011)


Карлониси (грчки: Καρλονήσι) ― остров на Ехинадите (подгрупа Драконери), меѓу групата Јонски Острови во Грција. Има просечна надморска височина од 61 м.[1] Припаѓа под Општина Итака и се наоѓа на 30 км источно од истоимениот остров. Согласно 2011 година, нема население.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Karlonisi (islet)“. Посетено на 26 јуни 2022.
  2. „Detailed census results 2011“ (грчки). Национална статистичка служба на Грција. Архивирано од изворникот (xls 2,7 MB) на 25 декември 2013. Посетено на 26 јуни 2022.