Пиерија (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Pieria
Περιφερειακή ενότητα Πιερίας
Округ
Општини во округот Пиерија
Општини во округот Пиерија
Пиерија во Грција
Пиерија во Грција
Координати: 40°15′N 22°25′E / 40.250° СГШ; 22.417° ИГД / 40.250; 22.417Координати: 40°15′N 22°25′E / 40.250° СГШ; 22.417° ИГД / 40.250; 22.417
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
Админ. центарКатерина
Управа
 • УправникСофија Мавриду
Површина
 • Вкупна1.516 км2 (585 ми2)
Население (2021)
 • Вкупно123.245
 • Густина81/км2 (210/ми2)
Поштен. бр.60x xx
Повик. бр.235x0
Рег. таб.ΚΝ
Мреж. местоpieria.pkm.gov.gr

Пиерија (грчки: Πιερία) — округ во јужниот дел на Егејска Македонија, денес дел од областа Централна Македонија во Грција. Административен центар е градот Катерина. Ова е најмалиот округ во Егејска Македонија и приближно се совпаѓа со она што традиционално го нарекуваме „Катеринско“, иако опфаќа и некои места од Берско и Солунско. Денешниот назив го добил по долномакедонската област Пиерија, согласно грчката политика на присвојување на древната историја на Македонија.

Изобилува со археолошки знаменитости и наоѓалишта, како што се светиот македонски град Дион, историската Пидна и замокот Платамон. Според преданијата, планината Шапка (наречена и Пиерија) во округот е дом на Орфеј[1] и музите,[2]. Во јужниот дел на Пиерија се наоѓа и Олимп — највисока планина во егејска македонија и цела денешна Грција, која митолошки се смета за дом на боговите. Други позначајни древни градови се Лејбетра и Пимплеја.

Географија[уреди | уреди извор]

Округот административно се граничи со окрузите Лариса (во Тесалија) на југ и запад, Кожани на запад и Иматија (Берско) на север. Планината Шапка е сместена во западниот дел. На исток е Солунскиот Залив. Најголемиот дел од населението живее крај морето, во т.н. „Олимписка ривиера“.

Теренот е прилично мешовит: има големи рамници, високи планини и песочни плажи.

Клима[уреди | уреди извор]

Климата е претежно средоземна, со врели лета и свежи зими. Во средишниот и западниот дел на Пиерија неретко зимите се остри и студени, особено на Шапка и Олимп.

Општини[уреди | уреди извор]

Округот Пиерија се дели на 3 општини. Тие се следниве (означени со бројки во инфокутијата):[3]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Orpheus and Greek Religion (Mythos Books) by William Keith Guthrie and L. Alderlink, 1993, ISBN 0-691-02499-5, page 62
  2. E.C. Marchant, Commentary on Thucydides: Book 2,Πιερίας—between Mt. Olympus and the Thermaic Gulf, the original home of the Muses and birth-place of Orpheus.
  3. Законска реформа „Каликратис“ PDF

Надворешни врски[уреди | уреди извор]