Долна Џумаја (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Општина Долна Џумаја
Δήμος Ηρακλείας
Dimos Iraklias - Central Macedonia.svg
Општина Долна Џумаја на картата на областа Централна Македонија
Податоци
Област: Централна Македонија
Округ: Сер
Гео. област: Серско Поле
Население: 23 337 (2001)
Седиште: Долна Џумаја
Нас. места: 26
Пошт. бр.: 624 00
Пов. бр.: 23250-2
Портал: dimosiraklias.gr

Долна Џумаја (грчки: Δήμος Ηρακλείας, Димос Ираклијас) — општина во Серскиот округ во централниот дел на Егејска Македонија, денес во Грција. Опфаќа 26 села, а административен центар е гратчето Долна Џумаја (Ираклија).

Населени места[уреди | уреди извор]

Општината Долна Џумаја е создадена на 1 јануари 2011 г. по законот „Каликратис“[1] со спојување на три стари општини: Долна Џумаја, Орљак и Просеник.

Општинска единица Долна Џумаја[уреди | уреди извор]

Поранешната општина Долна Џумаја на картата на некогашниот округ Сер.

Според пописот од 2001 г., општината Долна Џумаја има 13 173 жители. Ги опфаќа следниве општински оддели и населени места:

 • Општински оддел Долна Џумаја (3 609 жители)
 • село Долна Џумаја (или Бајракли Џумаја, Серска Џумаja; Ηράκλεια, Ираклија) (3 551 жител)
 • село Долап (или Дулап; Σαρακατσαναίικο, Саракацанејко) (58 жители)
 • Општински оддел Баракли
 • село Баракли (или Бајракли; Βαλτερό, Валтеро) (1 335 жители)
 • Општински оддел Елшани
 • село Елшани (или Елшен; Καρπερή, Карпери) (1 099 жители)
 • Општински оддел Ерниќој (1 659 жители)
 • село Ерниќој (Ποντισμένο, Пондисмено) (1 589 жители)
 • село Симон (Σιμώνας, Симонас) (80 жители)
 • Општински оддел Кајали
 • село Кајали (Λιθότοπος, Литотопос) (698 жители)
 • Општински оддел Орманли (1 191 жител)
 • село Орманли (Δασοχώρι, Дасохори) (974 жители)
 • село Чавдар (Ψωμοτόπι, Псомотопи) (217 жители)
 • Општински оддел Пурлида
 • село Пурлида (или Порлида, Λιμνοχώρι, Лимнохори, од 1927 до 1955 г. Κογχύλια, Конхилија) (696 жители)
 • Општински оддел Спатово
 • село Спатово (Κοίμηση, Кимиси) (1 539 жители)
 • Општински оддел Хазнатар
 • село Хазнатар (Χρυσοχώραφα, Хрисохорафа) (1 347 жители)

На територијата на општинската единица се наоѓале и денес иселените села Али Паша, Бурсук, Бахтијар и Мантар.

Општинска единица Орљак[уреди | уреди извор]

Поранешната општина Орљак на картата на некогашниот округ Сер.

Според пописот од 2001 г., општината Орљак (Δήμος Στρυμωνικού) има 4 775 жители. Ги опфаќа следниве општински оддели и населени места:

 • Општински оддел Орљак
 • село Орљак (Στρυμώνικό, Стримонико) (1 645 жители)
 • Општински оддел Драгош
 • село Драгош (Ζευγολατειό, Зевголатио) (480 жители)
 • Општински оддел Коприва
 • село Коприва (Χείμαρρος, Химарос) (868 жители)
 • Општински оддел Салтакли (512 жители)
 • село Салтакли (Καλόκαστρο, Калокастро) (368 жители)
 • село Башќој (Κεφαλοχώρι, Кефалохори) (144 жители)
 • Општински оддел Секавец (721)
 • Општински оддел Турица
 • село Турица (или Троица; Τριάδα, Тријада) (529 жители)

Општинска единица Просеник[уреди | уреди извор]

Поранешната општина Просеник на картата на некогашниот округ Сер.

Според пописот од 2001 г., општината Просеник (Δήμος Σκοτούσσης) има 5 389 жители. Ги опфаќа следниве општински оддели и населени места:

 • Општински оддел Просеник
 • село Просеник (Σκοτούσσα, Скотуса) (1 440 жители)
 • Општински оддел Кула
 • село Кула (Παλαιόκαστρο, Палеокастро) (723 жители)
 • Општински оддел Кумли
 • село Кумлија (или Кумли; Αμμουδιά, Амудија) (1 124 жители)
 • Општински оддел Ќуприја
 • село Ќуприја (или Ќупри; Γεφυρούδι, Гефируди) (729 жители)
 • Општински оддел Мелникич
 • село Мелникич (Μελενικίτσι, Меленикици) (759 жители)
 • Општински оддел Топалово
 • село Топалово (Νέα Τυρολόη, Неја Тиролои) (614 жители)

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Ν. 3852/10“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2010-07-05. Посетено на 2010-07-05.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]