Аристотел (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Општина Аристотел
Δήμος Αριστοτέλη
Dimos Aristoteli - Central Macedonia.svg
Општина Аристотел в областа Централна Македонија
Податоци
Област: Централна Македонија
Округ: Халкидик
Гео. област: Халкидик
Население: 18 861 (2001)
Седиште: Ерисово
Нас. места: 32
Пошт. бр.: 630 72
Пов. бр.: 2377
Портал: dimosaristoteli.gr

Аристотел (грчки: Δήμος Αριστοτέλη, Димос Аристотели) — општина на полуостровот Халкидик во Егејска Македонија, денес во Грција. Административен центар е гратчето Ерисово (Јерисос). Општината е наречена по големиот филозоф Аристотел, кој е роден во ова подрачје. Територијата на општината во најголема мера се совпаѓа со она што традиционално се нарекува Лариговско (или Лериговско).

Населени места[уреди | уреди извор]

Општината Аристотел е создадена на 1 јануари 2011 г. по законот „Каликратис“.[1] со спојување на три стари општини: Леригово (Арнеја), Ревеник (Панагија) и Стагира-Акант. Денешната општинска единица Стагира-Акант е наречена по два древномакедонски града, од кои првиот е родно место на филозофот Аристотел.

Општинска единица Леригово[уреди | уреди извор]

Според пописот од 2001 г., општината Леригово (гр. Арнеја, Δήμος Αρναίας) со седиште во Леригово (Арнеја) има 6 183 жители и ги опфаќа следниве општински оддели и населени места:

 • Општински оддел Леригово
Поранешната општина Леригово на картата на некогашниот округ Халкидик.
 • Општински оддел Варвара (712 жители)
 • Општински оддел Ново Село
 • Општински оддел Паљухор
 • село Паљухор (Παλαιοχώρι, Палеохори) (1507 жители)
 • Општински оддел Стано
 • село Стано (Στανός, Станос) (859 жители)

Општинска единица Ревеник[уреди | уреди извор]

Поранешната општина Ревеник на картата на некогашниот округ Халкидик.

Според пописот од 2001 г., општината Ревеник (гр. Панагија, Δήμος Παναγίας) со седиште во Ревеник (Мегали Панагија) има 3 897 жители и ги опфаќа следниве општински оддели и населени места:

 • Општински оддел Ревеник
 • село Ревеник (Μεγάλη Παναγία, Мегали Панагија) (2 727 жители)
 • Општински оддел Гомати (637 жители)
 • село Гомати (Γομάτι) (591 жител)
 • село Девелики (Δεβελίκι) (44 жители) новосоздадено
 • село Пиргос Хилијадус (Πύργος Χιλιαδούς) (2 жители)
 • Општински оддел Пиргадкија (533 жители)
 • село Пиргадикија (Πυργαδίκια) (331 жител) новосоздадено
 • село Свети Јован Претеча (Άγιος Ιωάννης Πρόδρομος, Агиос Јоанис Продромос) (159 жители) новосоздадено
 • село Аса (Άσσα) (43 жители) новосоздадено

Општинска единица Стагира-Акант[уреди | уреди извор]

Поранешната општина Стагира-Акантос на картата на некогашниот округ Халкидик.

Според пописот од 2001 г., општината Стагира-Акант (гр. Стагира-Акантос; Δήμος Σταγείρων-Ακάνθου) со седиште во Ерисово (Јерисос) има 8 781 жител и ги опфаќа следниве општински оддели и населени места:

 • Општински оддел Ерисово (3118 жители)
 • град Ерисово (или Ерисо; Ιερισσός, Јерисос) (3046 жители)
 • село Гаврадија (Γαβράδια) (46 жители) новосоздадено
 • село Кумица (Κουμίτσα) (0 жители)
 • село Лимани (Λιμάνι) (7 жители)
 • село Ксиропотамо (Ξηροπόταμο) (29 жители) новосоздадено
 • Општински оддел Амолјани (564 жители)
 • остров Амолјани (Αμμουλιανή, Амулјани) (542 жители)
 • острови Магарешки Острови (Δρένια, Дренија) (0 жители)
 • село Лимани (Λιμάνι) (5 жители) новосоздадено
 • село Трипити (Τρυπητή) (17 жители) новосоздадено
 • Општински оддел Провлака (1156 жители)
 • село Провлака (Νέα Ρόδα, Неја Рода)[2] (1148 жители) новосоздадено
 • манастир Свети Павле (Μετόχι Αγίου Παύλου, Методхи Агиу Павлу) (8 жители)
 • село Скала (Σκάλα) (0 жители)
 • Општински оддел Олимпијада
 • Општински оддел Стагира
 • Општински оддел Стратони
 • село Стратони (Στρατώνι) (1174 жители) новосоздадено
 • Општински оддел Стратоники
 • село Извор (Στρατονίκη, Стратоники) (788 жители)
 • остров Елевтера (Ελευθερόνησος, Елевтеронисос) (0 жители)
 • село Крионери (Κρυονέρι) (38 жители) новосоздадено
 • Општински оддел Урануполи
 • село Урануполи (Ουρανούπολη) (960 жители) новосоздадено

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Ν. 3852/10“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2010-07-05. Посетено на 2010-07-05.
 2. Новоосновано село од грчки доселеници од Турција во 1923 г. на подрачјето на тогашната месност Провлака.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]