Девелики

Од Википедија — слободната енциклопедија
Девелики
Δεβελίκι
Девелики is located in Грција
Девелики
Девелики
Местоположба во областа
Девелики во рамките на Аристотел (општина)
Девелики
Местоположба на Девелики во Аристотел и областа Централна Македонија
Координати: 40°22′N 23°49′E / 40.367° СГШ; 23.817° ИГД / 40.367; 23.817Координати: 40°22′N 23°49′E / 40.367° СГШ; 23.817° ИГД / 40.367; 23.817
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругХалкидик
ОпштинаАристотел
Општ. единицаРевеник
Население (2011)[1]
 • Вкупно591
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Девелики (грчки: Δεβελίκι) — село во Општина Аристотел во округот Халкидик, Егејска Македонија, денес во областа Централна Македонија, Грција[2]. Пред реформата на локалната власт во 2011 година Гомати бил дел од општина Ревеник[2].

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Девелики се наоѓа на 7 километри југозападно од градот Ерисово и на 28 километри северно од Ревеник, во југоисточниот дел на Халкидик.

Историја[уреди | уреди извор]

По крајот на Балканските војни, местото каде денес се наоѓа селото било вклучено во составот на Грција.

Демографија[уреди | уреди извор]

Според пописот од 2001 година во селото живеат 44 луѓе, додека според пописот од 2011 година 44 луѓе.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. 2,0 2,1 Kallikratis law Архивирано на 27 април 2017 г. Greece Ministry of Interior (грчки)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]