Трипити

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Трипити
Τρυπητή
Трипити is located in Грција
Трипити
Трипити
Местоположба во областа
Трипити is located in Аристотел (општина)
Трипити
Местоположба на Трипити во Аристотел и областа Централна Македонија
Координати: 40°21′N 23°55′E / 40.350° СГШ; 23.917° ИГД / 40.350; 23.917Координати: 40°21′N 23°55′E / 40.350° СГШ; 23.917° ИГД / 40.350; 23.917
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругХалкидик
ОпштинаАристотел
Општ. единицаСтагира-Акант
Население (2001)[1]
 • Вкупно17
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (DST)EEST (UTC+3)

Трипити (грчки: Τρυπητή) — село во Општина Аристотел во округот Халкидик, Егејска Македонија, денес во областа Централна Македонија, Грција[2]. Пред реформата на локалната власт во 2011 година Трипитибил дел од општина Стагира-Акант [2].

Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Трипити се наоѓа на 8 километри јужно од гратчето Ерисово (Јерисос) и на 125 километри источно од Солун, во југоисточниот дел на Халкидики, на северниот дел од полуостровот Света Гора. Трипити се наоѓа точно на местото каде во античкиот период се наоѓал каналот прокопан од персискиот цар Ксеркс.

Од неговото пристаниште најблиску е оддалечен островот Амолјани.

Демографија[уреди | уреди извор]

За првпат на пописот се споменува во 1940 година, каде живееле 2 лица. Денеска, населението на селото е 17 жители според пописот од 2001 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Фактична состојба на населението и домовите во Грција според пописот од 18 март 2001 г. (PDF 39 Мб). Државен завод за статистика на Грција. 2003.
  2. 2,0 2,1 Kallikratis law Greece Ministry of Interior (грчки)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]