Стано

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Стано
Στανός
Стано is located in Грција
Стано
Стано
Местоположба во областа
Стано is located in Аристотел (општина)
Стано
Местоположба на Стано во Аристотел и областа Централна Македонија
Координати: 40°32′N 23°35′E / 40.533° СГШ; 23.583° ИГД / 40.533; 23.583Координати: 40°32′N 23°35′E / 40.533° СГШ; 23.583° ИГД / 40.533; 23.583
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругХалкидик
ОпштинаАристотел
Општ. единицаСтанос
Надм. вис.&10000000000000515000000515 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно859
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (DST)EEST (UTC+3)

Стано (грчки: Παλαιοχώρι) — село во Општина Аристотел во округот Халкидик, Егејска Македонија, денес во областа Централна Македонија, Грција[2]. Пред реформата на локалната власт во 2011 година Палехор бил дел од општина Леригово[2].

Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Станос се наоѓа на 49 километри северозападно од градот Јерисос и на 9 километри северно од Леригово, во североисточниот дел на Халкидики, на надморска височина од 515 метри, во подножјето на планината Пијавица[3].

Палехор опфаќа површина од 60 квадратни метри.

Историја[уреди | уреди извор]

Отоманско Царство[уреди | уреди извор]

Селото во текот на 19 век се наоѓало во казата Касандар во составот на Отоманското Царство. Цркваѕа „Воведение на Пресвета Богородица“ била изградена во 1811 година[4].

Александар Синве („Les Grecs de l’Empire Ottoman. Etude Statistique et Ethnographique“), во 1878 година запишал дека во Стано живееле 900 Грци.[5] Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) во 1900 година, во селото живееле 550 жители Грци[6]. Според податоците на секретарот на егзархијата Димитар Мишев („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во селото живеале 500 Грци[7].

Грција[уреди | уреди извор]

По крајот на Балканските војни, селото било вклучено во составот на Грција. На пописот од 1913 година биле евидентирани 525 жители, додека на пописот од 1920 година, во селото биле евидентирани 499 жители.

Демографија[уреди | уреди извор]

Во 1928 година селото броело 532 жители, додека во 1940 година селото броело 632 жители.

Селото според пописот од 1951 година броело 606 жители, на пописот од 1961 година во селото живееле 756 жители, во 1971 година имало 804 жители, во 1981 година имало 676 жители[8], додека во 1991 година имало 819 жители. Денеска, населението на селото е 859 жители според пописот од 2011 година.

Еве преглед на населението во сите пописни години, од 1940 г. до денес:

Година 1940 1951 1961 1971 1981 1991 2001 2011
Население 632 606 756 804 676 819 859 /
Извор за 1940-1991 г.: Т. Симовски, Населените места во Егејска Македонија

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција. 
  2. 2,0 2,1 Kallikratis law Greece Ministry of Interior (грчки)
  3. Δήμος Αριστοτέλη
  4. ΕΙΚΟΝΕΣ-ΙΕΡΑ ΛΕΙΨΑΝΑ-ΠΑΝΗΓΥΡΕΙΣ
  5. Synvet, A. Les Grecs de l'Empire ottoman : Etude statistique et ethnographique, Constantinople, 1878, р. 34.
  6. Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 173.
  7. Brancoff, D.M. La Macédoine et sa Population Chrétienne, Paris, 1905, pp. 210-211.
  8. Симовски, Тодор (1998). Населените места во Егејска Македонија : географски, етнички и стопански карактеристики. II. Скопје: Институт за национална историја. стр. 172. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]