Олимпијада (село)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Олимпијада
Ολυμπιάδα
Олимпијада is located in Грција
Олимпијада
Олимпијада
Местоположба во областа
Олимпијада во рамките на Аристотел (општина)
Олимпијада
Местоположба на Олимпијада во Аристотел и областа Централна Македонија
Координати: 40°36′N 23°46′E / 40.600° СГШ; 23.767° ИГД / 40.600; 23.767Координати: 40°36′N 23°46′E / 40.600° СГШ; 23.767° ИГД / 40.600; 23.767
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругХалкидик
ОпштинаАристотел
Општ. единицаСтагира-Акант
Население (2001)[1]
 • Вкупно649
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Олимпијада (грчки: Ολυμπιάδα ) — село во Општина Аристотел во округот Халкидик, Егејска Македонија, денес во областа Централна Македонија, Грција[2]. Пред реформата на локалната власт во 2011 година Олимпијада била дел од општина Стагира-Акант [2].

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Олимпијада се наоѓа на 32 километри северно од градот Ерисово и на 90 километри источно од Солун, во југоисточниот дел на Халкидик, на Струмскиот Залив.

Историја[уреди | уреди извор]

На околу километар од селото се наоѓаат урнатините на античка Стагира. На патот кон Стратони, во месноста Зепко која има одлична плажа, има откриена ранохристијанска базилика[3].

Селото било основано од бегалци кои пристигнале од село Агија Кирјаки во Турција во 1923 година. Поради тоа и главната црква во селото е посветена на Света Недела. Областа е заштитена од програмата Натура 2000.

Првично областа била мочуриште и населението страдало од маларија. Главно занимање на жителите е туризмот и риболовот. Во близина на селото се наоѓа и рудник.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Фактичка состојба на населението и домовите во Грција според пописот од 18 март 2001 г. (PDF 39 Мб). Државен завод за статистика на Грција. 2003.
  2. 2,0 2,1 Kallikratis law Архивирано на 27 април 2017 г. Greece Ministry of Interior (грчки)
  3. „Ιερά Μητρόπολη Ιερισσού, Αγίου Όρους και Αρδαμερίου“. Архивирано од изворникот на 2014-06-06. Посетено на 2017-03-10.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]