Ксиропотамо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ксиропотамо
Ξηροπόταμο
Ксиропотамо is located in Грција
Ксиропотамо
Ксиропотамо
Местоположба во областа
Ксиропотамо is located in Аристотел (општина)
Ксиропотамо
Местоположба на Ксиропотамо во Аристотел и областа Централна Македонија
Координати: 40°21′N 23°53′E / 40.350° СГШ; 23.883° ИГД / 40.350; 23.883Координати: 40°21′N 23°53′E / 40.350° СГШ; 23.883° ИГД / 40.350; 23.883
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругХалкидик
ОпштинаАристотел
Општ. единицаСтагира-Акант
Население (2001)[1]
 • Вкупно29
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Ксиропотамо (грчки: Ξηροπόταμο) — село во Општина Аристотел во округот Халкидик, Егејска Македонија, денес во областа Централна Македонија, Грција[2]. Пред реформата на локалната власт во 2011 година Ксиропотамо бил дел од општина Стагира-Акант [2].

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Ксиропотамо се наоѓа на 6 километри јужно од градот Ерисово и на 120 километри источно од Солун, во југоисточниот дел на Халкидик, на северниот дел од полуостровот Света Гора.

Денеска, населението на селото е 29 жители според пописот од 2001 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Фактична состојба на населението и домовите во Грција според пописот од 18 март 2001 г. (PDF 39 Мб). Државен завод за статистика на Грција. 2003.
  2. 2,0 2,1 Kallikratis law Архивирано на 15 мај 2011 г. Greece Ministry of Interior (грчки)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]