Гаврадија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гаврадија
Γαβράδια
Гаврадија is located in Грција
Гаврадија
Гаврадија
Местоположба во областа
Гаврадија во рамките на Аристотел (општина)
Гаврадија
Местоположба на Гаврадија во Аристотел и областа Централна Македонија
Координати: 40°37′N 23°45′E / 40.617° СГШ; 23.750° ИГД / 40.617; 23.750Координати: 40°37′N 23°45′E / 40.617° СГШ; 23.750° ИГД / 40.617; 23.750
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругХалкидик
ОпштинаАристотел
Општ. единицаСтагира-Акант
Население (2011)[1]
 • Вкупно73
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Гаврадија (грчки: Γαβράδια) — село во Општина Аристотел во округот Халкидик, Егејска Македонија, денес во областа Централна Македонија, Грција[2]. Пред реформата на локалната власт во 2011 година Агиос Јонис Продромос бил дел од општина Стагира-Акантос[2].

Демографија[уреди | уреди извор]

Селото за првпат на пописите се споменува во 1990 година но без жители[3]. На пописот од 2001 година имало 46 жители. Денеска, населението на селото е 73 жители според пописот од 2011 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. 2,0 2,1 Kallikratis law Архивирано на 27 април 2017 г. Greece Ministry of Interior (грчки)
  3. Симовски, Тодор (1998). Населените места во Егејска Македонија : географски, етнички и стопански одлики. II дел. Скопје: Институт за национална историја. стр. 162.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]