Провлака (Халкидик)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Провлака
Νέα Ρόδα
Провлака is located in Грција
Провлака
Провлака
Местоположба во областа
Провлака во рамките на Аристотел (општина)
Провлака
Местоположба на Провлака во Аристотел и областа Централна Македонија
Координати: 40°22′N 23°55′E / 40.367° СГШ; 23.917° ИГД / 40.367; 23.917Координати: 40°22′N 23°55′E / 40.367° СГШ; 23.917° ИГД / 40.367; 23.917
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругХалкидик
ОпштинаАристотел
Општ. единицаСтагира-Акант
Надм. вис.&1000000000000001000000010 м
Население (2001)[1]
 • Вкупно1.148
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Провлака (грчки: Νέα Ρόδα, Неја Рода) — село во Општина Аристотел во округот Халкидик, Егејска Македонија, денес во областа Централна Македонија, Грција[2]. Пред реформата на локалната власт во 2011 година Провлака била дел од општината Стагира-Акант [2].

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Провлака се наоѓа на 6 километри југоисточно од градот Ерисово и на 130 километри источно од Солун, во југоисточниот дел на Халкидик, на северниот дел од полуостровот Света Гора.

Денеска, населението на селото е 1148 жители според пописот од 2001 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Фактичка состојба на населението и домовите во Грција според пописот од 18 март 2001 г. (PDF 39 Мб). Државен завод за статистика на Грција. 2003.
  2. 2,0 2,1 Kallikratis law Архивирано на 27 април 2017 г. Greece Ministry of Interior (грчки)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]