Свети Јован Претеча (село)

Координати: 40°22′N 23°42′E / 40.367° СГШ; 23.700° ИГД / 40.367; 23.700
Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Јован Претеча
Άγιος Ιωάννης Πρόδρομος
Свети Јован Претеча is located in Грција
Свети Јован Претеча
Свети Јован Претеча
Местоположба во областа
Свети Јован Претеча во рамките на Аристотел (општина)
Свети Јован Претеча
Местоположба на Свети Јован Претеча во Аристотел и областа Централна Македонија
Координати: 40°22′N 23°42′E / 40.367° СГШ; 23.700° ИГД / 40.367; 23.700
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругХалкидик
ОпштинаАристотел
Општ. единицаРевеник
Надм. вис.&10000000000000440000000440 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно38
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Свети Јован Претеча (грчки: Άγιος Ιωάννης Πρόδρομος) — село во Општина Аристотел во округот Халкидик, Егејска Македонија, денес во областа Централна Македонија, Грција[2]. Пред реформата на локалната власт во 2011 година Агиос Јонис Продромос бил дел од општина Ревеник[2].

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Свети Јован Претеча се наоѓа на 20 километри западно од градот Еросово и на 11 километри јужно од Ревеник, во југоисточниот дел на Халкидик, на надморска височина од 156 метри.

Демографија[уреди | уреди извор]

Селото за првпат на пописите се споменува во 1940 година. Така во 1940 година селото броело 123 жители.

Селото според пописот од 1951 година броело 131 жител, на пописот од 1961 година во селото живееле 152 жители, во 1971 година имало 48 жители, во 1981 година имало 32 жители, додека во 1991 година имало 23 жители[3]. Денеска, населението на селото е 38 жители според пописот од 2001 година.

Еве преглед на населението во сите пописни години, од 1940 г. до денес:

Година 1940 1951 1961 1971 1981 1991 2001 2011 2021
Население 123 131 152 48 32 23 38
Извор за 1940-1991 г.: Т. Симовски, Населените места во Егејска Македонија

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. 2,0 2,1 Kallikratis law Архивирано на 13 ноември 2018 г. Greece Ministry of Interior (грчки)
  3. Симовски, Тодор (1998). Населените места во Егејска Македонија : географски, етнички и стопански одлики. II дел. Скопје: Институт за национална историја. стр. 162.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]