Аса

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Аса
Άσσα
Аса is located in Грција
Аса
Аса
Местоположба во областа
Аса is located in Аристотел (општина)
Аса
Местоположба на Аса во Аристотел и областа Централна Македонија
Координати: 40°32′N 23°35′E / 40.533° СГШ; 23.583° ИГД / 40.533; 23.583Координати: 40°32′N 23°35′E / 40.533° СГШ; 23.583° ИГД / 40.533; 23.583
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругХалкидик
ОпштинаАристотел
Општ. единицаСтано
Надм. вис.&10000000000000515000000515 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно859
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (DST)EEST (UTC+3)

Аса (грчки: Άσσα) — село во Општина Аристотел во округот Халкидик, Егејска Македонија, денес во областа Централна Македонија, Грција.

Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Аса се наоѓа на 26 километри југозападно од градот Ерисово и на 27 километри северно од Леригово, во североисточниот дел на Халкидики.

Историја[уреди | уреди извор]

Селото во текот на 19 век се наоѓало во казата Касандар во составот на Отоманското Царство.

По крајот на Балканските војни, селото било вклучено во составот на Грција.

Денеска, во селото живеат 43 луѓе.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. "Попис на населението од 2011 г. Трајно население". Државен завод за статистика на Грција.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]