Кумица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кумица
Κουμίτσα
Кумица is located in Грција
Кумица
Кумица
Местоположба во областа
Кумица is located in Аристотел (општина)
Кумица
Местоположба на Кумица во Аристотел и областа Централна Македонија
Координати: 40°22′N 23°58′E / 40.367° N; 23.967° E / 40.367; 23.967Координати: 40°22′N 23°58′E / 40.367° N; 23.967° E / 40.367; 23.967
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругХалкидик
ОпштинаАристотел
Општ. единицаСтагира-Акант
Население
 • Вкупно40
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Кумица (грчки: Κουμίτσα) — село во Општина Аристотел во округот Халкидик, Егејска Македонија, денес во областа Централна Македонија, Грција[1]. Пред реформата на локалната власт во 2011 година Ксиропотамо бил дел од општина Стагира-Акант [1].

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Кумица се наоѓа на 12 километри југоисточно од градот Ерисово и на 136 километри источно од Солун, во југоисточниот дел на Халкидик, на северниот дел од полуостровот Света Гора. Селото е последно од полуостровот пред да се влезе на Света Гора.

Денеска, населението на селото е 40 жители според пописот од 2001 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Kallikratis law Greece Ministry of Interior (грчки)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]