Струмски Залив

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Струмски Зал. is located in Егејска Македонија
Струмски Зал.
Местоположба на Струмскиот Залив во Егејска Македонија

Струмскиот Залив (грчки: Στρυμονικός Κόλπος) или Орфански Залив (Κόλπος Ορφανού) — залив во Егејска Македонија, во северниот дел на Егејското Море (наречен Тракиско Море). Сместен е источно од полуостровот Халкидик и јужно од Серскиот округ.

Наречен е по реката Струма што се влева во него. Другиот назив го носи по селото Орфан во Кавалскиот округ.

Познајачни населени места крај Струмскиот Залив се Аспровалта, Лонкари, Бешик, Ставрос, Орфан, Враста, Олимпијада, Крушево.

Природна граница на заливот образуваа три планини: Кушница (Пангео) на североисток, Богданска Планина (Кедрилио) на север и Пијавица (Стратони) на југ.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 40°40′N 23°50′E / 40.667° СГШ; 23.833° ИГД / 40.667; 23.833