Светогорски Залив

Од Википедија — слободната енциклопедија
Светогорски Залив
Κόλπος Άγιου Όρου
Светогорскиот Залив со островот Амолјани
Карта
ПодрачјеКасандриско, Егејска Македонија и Света Гора
Координати40°11′ N; 24°00′ E / 40.18° СГШ; 24.00° ИГД / 40.18; 24.00Координати: 40°11′ N; 24°00′ E / 40.18° СГШ; 24.00° ИГД / 40.18; 24.00
Видзалив
Дел одЕгејско Море
Сливни земјиГрција
Најг. должина50 км
Најг. ширина27 км
Најг. длабочина500 м

Светогорски Залив (грчки: Κόλπος Άγιου Όρου; Σιγγιτικός κόλπος) — залив на Егејското Море, сместен крај југоисоточното крајбрежје на Халкидичкиот Полуостров, Егејска Македонија.

Заливот се протега меѓу два крака на полуостровот — Света Гора на североисток и Ситонија на југозапад. Долг е 50 км, широк 27 км (на влезот), а длабок до 500 м. На север, во близината на провлакот кој ја поврзува Света Гора со главнината на Халкидикот се наоѓа островот Амолјани, а на запад крај брегот на Ситонија е островот Дијапорос. Плимата и осеката са полуденоноќни, со висина под 0,5 м. На југозапад, по крајбрежјето на полуостровот Ситонија има десетина одморалишни населби со впечатливи плажи и хотелски комплекси.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]