Струма

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Струма (река))
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Струма
Struma2.JPG
Струма, минува крај згаснатиот вулкан Кожух, Бугарија
Земја Бугарија  Грција
Слив
Главен изворЦрн Врв под Витоша
2.180 м[1]
УстиеЕгејско Море
Сливна повр.17
Физички особености
Должина415 км
Проток

Струма (бугарски: Струма, грчки: Στρυμόνας) — река во Пиринска Македонија, Бугарија и Егејска Македонија. Извира на планината Витоша, блиску до нејзиниот највисок врв — Црн Врв, и се влева во Струмскиот Залив (наречен и Орфански Залив) во Белото Море. Вкупниот тек на реката е 415 километри[2] од кои во Бугарија се 290 км. Реката има и околу 42 притоки од кои ја добива својата вода.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]