Катерина (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Општина Катерина
Δήμος Κατερίνης

Карта на општина Катерина

Општинската управа во Катерина
Податоци
Област: Централна Македонија
Округ: Пиерија
Гео. област: Пиериска Рамница
Население: 80.700 (2021)
Седиште: Катерина
Нас. места: 46
Пошт. бр.: 601 00
Пов. бр.: 23510-2 до 7
Портал: katerini.gr

Катерина (грчки: Δήμος Κατερίνης, Димос Катеринис) — општина во Катеринско, Егејска Македонија, денес во округот Пиерија во Централна Македонија, Грција. Административен центар е градот Катерина (Катерини).

Населени места[уреди | уреди извор]

Општината Катерина е создадена на 1 јануари 2011 г. со обединување на опшините Катерина, Елафина, Коринос, Вромероскала, Локово и Пиерија по законот „Каликратис“.[1]

Општинска единица Вромероскала[уреди | уреди извор]

Поранешната општина Вромероскала на картата на некогашниот округ Пиерија.
Управата во Вромери.

Општинската единица Вромероскала со седиште во Вромери ги опфаќа следниве општински оддели и населени места:

 • Општински оддел Вромери
 • Општински оддел Вромероскала
 • Општински оддел Перистаси

Општинска единица Елафина[уреди | уреди извор]

Поранешната општина Елафина на картата на некогашниот округ Пиерија.
Управата во Старо Керамиди.

Општинската единица Елафина со седиште во Старо Керамиди ги опфаќа следниве општински оддели и населени места:

 • Општински оддел Старо Керамиди
 • Општински оддел Аронас
 • село Аронас (Αρωνάς) новосоздадено
 • Општински оддел Братинички Колиби
 • Општински оддел Дреништа
 • Општински оддел Каталонија
 • Општински оддел Колиби
 • Општински оддел Лагорахи
 • Општински оддел Тохово

Општинска единица Катерина[уреди | уреди извор]

Поранешната општина Катерина на картата на некогашниот округ Пиерија.

Општинската единица Катерина ги опфаќа следниве општински оддели и населени места:

 • Општински оддел Катерина
 • Општински оддел Горно Иваново
 • Општински оддел Колокури
 • Општински оддел Неокесарија
 • Општински оддел Турија

Општинска единица Коринос[уреди | уреди извор]

Поранешната општина Коринос на картата на некогашниот округ Пиерија.
Управната зграда во Коринос.

Општинската единица Коринос со седиште во Коринос ги опфаќа следниве општински оддели и населени места:

 • Општински оддел Коринос
 • Општински оддел Арбаути
 • Општински оддел Долно Иваново
 • Општински оддел Куково
 • Општински оддел Нов Трабзон
 • село Нов Трабзон (Νέα Τραπεζούντα, Неја Трапезунда) новосоздадено

Општинска единица Локово[уреди | уреди извор]

Поранешната општина Локово на картата на некогашниот округ Пиерија.

Општинската единица Локово со седиште во Долна Милја ги опфаќа следниве општински оддели и населени места:

 • Општински оддел Милја
 • село Горна Милја (Άνω Μηλιά, Ано Милја)
 • село Долна Милја (Κάτω Μηλιά, Като Милја)
 • село Кариес (Καρυές)
 • село Милја (Μηλιά) или Средна Милја (Μεσαία Μηλιά, Месеја Милја)
 • село Фтери (Φτέρη) или Влахофтери (Βλαχοφθέρη)
Управата во Долна Милја.
 • Општински оддел Десетти Километар
 • Општински оддел Зјазјако
 • Општински оддел Свети Димитрија
 • Општински оддел Фотина
 • село Фотина (Φωτεινά)
 • село Локово (Πέτρα, Петра)
 • село Морна (Σκοτεινά, Скотина)
 • Душевна болница Локово

Општинска единица Шапка[уреди | уреди извор]

Управата во Ретина.
Поранешната општина Шапка на картата на некогашниот округ Пиерија.

Општинската единица Шапка со седиште во Ретина ги опфаќа следниве општински оддели и населени места:

 • Општински оддел Ретина
 • Општински оддел Брјаза
 • Општински оддел Скутерна

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Ν. 3852/10“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 5 јули 2010. Посетено на 5 јули 2010.