Ново Храни

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ново Храни
Νέα Χράνη
Црквата во селото
Црквата во селото
Ново Храни is located in Грција
Ново Храни
Ново Храни
Местоположба во областа
Ново Храни is located in Катерина
Ново Храни
Местоположба на Ново Храни во Катерина|Општина Катерина и областа Централна Македонија
Координати: 40°18′N 22°32′E / 40.300° N; 22.533° E / 40.300; 22.533Координати: 40°18′N 22°32′E / 40.300° N; 22.533° E / 40.300; 22.533
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругПиерија
ОпштинаКатерина
Општ. единицаКатерини
Надм. вис.&1000000000000005000000050 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно467
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Ново Храни (грчки: Νέα Χράνη) — село во Општина Катерина во округот Пиерија, Егејска Македонија, денес во областа Централна Македонија, Грција.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа на 7 километри северно од градот Катерина на надморска височина од 50 метри.

Историја[уреди | уреди извор]

Александар Синве („Les Grecs de l’Empire Ottoman. Etude Statistique et Ethnographique“) во 1878 година напишал дека во Ксрани (Xrani), живееле 70 Грци.[2] Црквата „Света Недела“ била изградена во 1864 година[3].

Според Тодор Симовски, селото било изградено во 1971 година во атарот на старо Храни.

Демографија[уреди | уреди извор]

Селото за првпат на пописите се споменува во 1981 година кога бројот на жители изнесувал 382. На пописот од 1991 година во селото биле евидентирани 369 жители[4]. Денеска, населението на селото е 467 жители според пописот од 2011 година.

Еве преглед на населението во сите пописни години, од 1940 г. до денес:

Година 1940 1951 1961 1971 1981 1991 2001 2011
Население / / / / 382 369 / 467
Извор за 1940-1991 г.: Т. Симовски, Населените места во Егејска Македонија

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. Synvet, A. Les Grecs de l'Empire ottoman: Etude statistique et ethnographique, Constantinople, 1878, р. 39.
  3. Λευτερια
  4. Симовски, Тодор (1998). Населените места во Егејска Македонија : географски, етнички и стопански карактеристики. II дел. Скопје: Институт за национална историја. стр. 135–136.