Коринос

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Коринос
Κορινός
Црквата „Свети Апостоли“
Црквата „Свети Апостоли“
Коринос is located in Грција
Коринос
Коринос
Местоположба во областа
Коринос is located in Катерина
Коринос
Местоположба на Коринос во Катерина|Општина Катерина и областа Централна Македонија
Координати: 40°19′N 22°35′E / 40.317° N; 22.583° E / 40.317; 22.583Координати: 40°19′N 22°35′E / 40.317° N; 22.583° E / 40.317; 22.583
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругПиерија
ОпштинаКатерина
Општ. единицаКоринос
Надм. вис.&1000000000000003500000035 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно603
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Коринос (грчки: Κορινός) — град во Општина Катерина во округот Пиерија, Егејска Македонија, денес во областа Централна Македонија, Грција.

Од реформата на локалната власт од 2011 година Коринос е дел од општината Катерини, како центар на општинска единица[2]. Општинската единица има површина од 70,909 км2, додека демовата заедницата 30,726 км2[3].

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Градот се наоѓа на 5 километри североисточно од градот Катерина, главниот град на Пиерија, и на 62 километри југозападно од Солун, на надморска височина од 35 метри. Автопатот 1 (Атина - Солун) се наоѓа на западно од градот. Коринос е познато по своите плажи кои се наоѓаат источно, кои го прават идеално место за туризам.

Историја[уреди | уреди извор]

Александар Синве („Les Grecs de l’Empire Ottoman. Etude Statistique et Ethnographique“) во 1878 година напишал дека во Коринос (Korinos), живееле 100 Грци.[4]

По крајот на Балканските војни, селото било вклучено во составот на Грција. По потпишувањето на Лозанскиот договор во 1923 година помеѓу Република Турција и Република Грција, во тогашното сѐ уште село се населиле грчки бегалци од Анадолија.

Демографија[уреди | уреди извор]

Во 1928 година селото било мешано со 167 бегалски семејства и 627 бегалци[5], додека во 1940 година селото броело 1795 жители. Селото во пописот од 1951 година броело 2247 жители, на пописот од 1961 година во селото живееле 2861 жители, во 1971 година имало 2758 жители, во 1981 година имало 3185 жители, додека во 1991 година имало 3705 жители[6]. Денеска, населението на селото е 3543 жители според пописот од 2011 година.

Еве преглед на населението во сите пописни години, од 1940 г. до денес:

Година 1940 1951 1961 1971 1981 1991 2001 2011
Население 1795 2247 2861 2758 3185 3705 / 3543
Извор за 1940-1991 г.: Т. Симовски, Населените места во Егејска Македонија

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. Kallikratis law Greece Ministry of Interior (грчки)
  3. „Population & housing census 2001 (incl. area and average elevation)“ (PDF) (грчки). National Statistical Service of Greece.
  4. Synvet, A. Les Grecs de l'Empire ottoman: Etude statistique et ethnographique, Constantinople, 1878, р. 39.
  5. Κατάλογος των προσφυγικών συνοικισμών της Μακεδονίας σύμφωνα με τα στοιχεία της Επιτροπής Αποκαταστάσεως Προσφύγων (ΕΑΠ) έτος 1928
  6. Симовски, Тодор (1998). Населените места во Егејска Македонија : географски, етнички и стопански карактеристики. II дел. Скопје: Институт за национална историја. стр. 122.