Колокури

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Колокури
Σβορώνος
Поглед кон селото
Поглед кон селото
Колокури is located in Грција
Колокури
Колокури
Местоположба во областа
Колокури is located in Катерина
Колокури
Местоположба на Колокури во Катерина|Општина Катерина и областа Централна Македонија
Координати: 40°16′N 22°28′E / 40.267° N; 22.467° E / 40.267; 22.467Координати: 40°16′N 22°28′E / 40.267° N; 22.467° E / 40.267; 22.467
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругПиерија
ОпштинаКатерина
Општ. единицаКатерини
Надм. вис.&1000000000000002100000021 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно1.061
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Колокури (грчки: Σβορώνος, Своронос ) — село во Општина Катерина во округот Пиерија, Егејска Македонија, денес во областа Централна Македонија, Грција.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа на 3 километри западно од градот Катерина на надморска височина од 21 метри.

Историја[уреди | уреди извор]

Селото во текот на XIX век се наоѓало во составот на Отоманското Царство. Александар Синве („Les Grecs de l’Empire Ottoman. Etude Statistique et Ethnographique“) во 1878 година напишал дека во Колокури (Koulokouri) живееле 180 Грци.[2]

По крајот на Балканските војни, селото било вклучено во составот на Грција.

Демографија[уреди | уреди извор]

На пописот од 1913 година биле евидентирани 110 жители.[3], додека на пописот од 1920 година, во селото биле евидентирани 230 жители.

Во 1928 година селото броело 565 жители, додека во 1940 година селото броело 644 жители. Селото во пописот од 1951 година броело 1828 жители, на пописот од 1961 година, во селото живееле 1200 жители, во 1971 година имало 1509 жители, во 1981 година имало 1611 жители, додека во 1991 година имало 1931 жители[4]. Денеска, населението на селото е 1948 жители според пописот од 2011 година.

Еве преглед на населението во сите пописни години, од 1940 г. до денес:

Година 1940 1951 1961 1971 1981 1991 2001 2011
Население 644 854 1828 1200 1509 1611 1931 1948
Извор за 1940-1991 г.: Т. Симовски, Населените места во Егејска Македонија

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. Synvet, A. Les Grecs de l'Empire ottoman: Etude statistique et ethnographique, Constantinople, 1878, р. 39.
  3. Δημήτρης Λιθοξόου. Απαρίθμηση των κατοίκων των νέων επαρχιών της Ελλάδος του έτους 1913. Μακεδονία
  4. Симовски, Тодор (1998). Населените места во Егејска Македонија : географски, етнички и стопански карактеристики. II дел. Скопје: Институт за национална историја. стр. 130.