Андромахи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Андромахи
Ανδρομάχη
Поглед кон селото
Поглед кон селото
Андромахи is located in Грција
Андромахи
Андромахи
Местоположба во областа
Андромахи во рамките на Катерина (општина)
Андромахи
Местоположба на Андромахи во Катерина|Општина Катерина и областа Централна Македонија
Координати: 40°16′N 22°28′E / 40.267° СГШ; 22.467° ИГД / 40.267; 22.467Координати: 40°16′N 22°28′E / 40.267° СГШ; 22.467° ИГД / 40.267; 22.467
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругПиерија
ОпштинаКатерина
Општ. единицаКатерина
Надм. вис.&1000000000000001400000014 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно1.061
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Андромахи (грчки: Ανδρομάχη) — село во Општина Катерина во округот Пиерија, Егејска Македонија, денес во областа Централна Македонија, Грција.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа на 2 километри западно од градот Катерина на надморска височина од 14 метри[2].

Историја[уреди | уреди извор]

Според пописот од 1961 година во селото живееле 115 жители, во 1971 година имало 431 жител, во 1981 година имало 697 жители, додека во 1991 година имало 833 жители[3]. Денеска, населението на селото е 1061 жител според пописот од 2011 година.

Еве преглед на населението во сите пописни години, од 1940 г. до денес:

Година 1940 1951 1961 1971 1981 1991 2001 2011
Население / / 115 431 697 833 962 1061
Извор за 1940-1991 г.: Т. Симовски, Населените места во Егејска Македонија

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. Координати од www.fallingrain.com
  3. Симовски, Тодор (1998). Населените места во Егејска Македонија : географски, етнички и стопански карактеристики. II дел. Скопје: Институт за национална историја. стр. 123.