Горно Иваново

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Ново Горно Иваново)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Горно Иваново
Άνω Άγιος Ιωάννης
Agiannis church.jpg
Горно Иваново is located in Грција
Горно Иваново
Горно Иваново
Местоположба во областа
Горно Иваново is located in Катерина
Горно Иваново
Местоположба на Горно Иваново во Катерина|Општина Катерина и областа Централна Македонија
Координати: 40°19′N 22°29′E / 40.317° N; 22.483° E / 40.317; 22.483Координати: 40°19′N 22°29′E / 40.317° N; 22.483° E / 40.317; 22.483
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругПиерија
ОпштинаКатерина
Општ. единицаКатерини
Надм. вис.&1000000000000008400000084 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно445
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Горно Иваново (грчки: Άνω Άγιος Ιωάννης, Ано Агиос Jоанис) — село во Општина Катерина во округот Пиерија, Егејска Македонија, денес во областа Централна Македонија, Грција. Во состав на местото е и новосоздадената населба Ново Горно Иваново (Νέος Άνω Άγιος Ιωάννης) која денес се брои одделно.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа на 5 километри од градот Катерина на надморска височина од 84 метри[2].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. Координати од www.fallingrain.com