Каталонија (село)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Каталонија
Καταλώνια
Katalonia fount.jpg
Каталонија is located in Грција
Каталонија
Каталонија
Местоположба во областа
Каталонија is located in Катерина (општина)
Каталонија
Местоположба на Каталонија во Катерина|Општина Катерина и областа Централна Македонија
Координати: 40°21′N 22°22′E / 40.350° СГШ; 22.367° ИГД / 40.350; 22.367Координати: 40°21′N 22°22′E / 40.350° СГШ; 22.367° ИГД / 40.350; 22.367
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругПиерија
ОпштинаКатерина
Општ. единицаЕлафина
Надм. вис.&10000000000000236000000236 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно396
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Каталонија (грчки: Καταλώνια) — село во Општина Катерина во округот Пиерија, Егејска Македонија, денес во областа Централна Македонија, Грција.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа на 21 километри северозападно од градот Катерина и на 17 километри југоисточно од центарот на општината, Елафина.

Селото се наоѓа на надморска височина од 323 метри[2].

Демографија[уреди | уреди извор]

Селото за првпат на пописите се споменува во на пописот од 1940 година кога живееле 234 лица. Во 1951 година во селото биле евидентирани 425 жители, во 1961 година во селото живееле 574 жители, во 1971 година имало 603 жители, во 1981 - 559 жители, и во 1991 година - 484 жители[3]. Денеска, населението на селото е 396 жители според пописот од 2011 година.

Еве преглед на населението во сите пописни години, од 1940 г. до денес:

Година 1940 1951 1961 1971 1981 1991 2001 2011
Население 234 425 574 603 559 484 472 396
Извор за 1940-1991 г.: Т. Симовски, Населените места во Егејска Македонија

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. Координати од www.fallingrain.com
  3. Симовски, Тодор (1998). Населените места во Егејска Македонија : географски, етнички и стопански карактеристики. II дел. Скопје: Институт за национална историја. стр. 129.