Вромери

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Вромери
Καλλιθέα
Црквата во селото
Црквата во селото
Вромери is located in Грција
Вромери
Вромери
Местоположба во областа
Вромери is located in Катерина
Вромери
Местоположба на Вромери во Катерина|Општина Катерина и областа Централна Македонија
Координати: 40°16′N 22°34′E / 40.267° СГШ; 22.567° ИГД / 40.267; 22.567Координати: 40°16′N 22°34′E / 40.267° СГШ; 22.567° ИГД / 40.267; 22.567
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругПиерија
ОпштинаКатерина
Општ. единицаВромероскала
Надм. вис.&1000000000000001000000010 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно3.134
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Вромери (грчки: Καλλιθέα, Калитеја) — село во Општина Катерина во округот Пиерија, Егејска Македонија, денес во областа Централна Македонија, Грција.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа на 4 километри источно од градот Катерина и на 2 километро западно од Вромероскала, на надморска височина од 10 метри.

Историја[уреди | уреди извор]

Александар Синве („Les Grecs de l’Empire Ottoman. Etude Statistique et Ethnographique“) во 1878 година напишал дека во Вромери (Vroméri), живееле 210 Грци.[2]

По крајот на Балканските војни, селото било вклучено во составот на Грција. По потпишувањето на Лозанскиот договор во 1923 година помеѓу Република Турција и Република Грција, во селото се населиле грчки бегалци од Анадолија.

Демографија[уреди | уреди извор]

Во 1928 година селото било чисто бегалско со 26 семејства и 102 бегалци[3], додека во 1940 година селото броело 793 жители. Селото во пописот од 1951 година броело 1027 жители, на пописот од 1961 година во селото живееле 1119 жители, во 1971 година имало 1073 жители, во 1981 година имало 1297 жители, додека во 1991 година имало 1970 жители[4]. Денеска, населението на селото е 3134 жители според пописот од 2011 година.

Еве преглед на населението во сите пописни години, од 1940 г. до денес:

Година 1940 1951 1961 1971 1981 1991 2001 2011
Население 793 1027 1119 1073 1297 1970 2741 3134
Извор за 1940-1991 г.: Т. Симовски, Населените места во Егејска Македонија

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. Synvet, A. Les Grecs de l'Empire ottoman: Etude statistique et ethnographique, Constantinople, 1878, р. 39.
  3. „Κατάλογος των προσφυγικών συνοικισμών της Μακεδονίας σύμφωνα με τα στοιχεία της Επιτροπής Αποκαταστάσεως Προσφύγων (ΕΑΠ) έτος 1928“. Архивирано од изворникот 2012-06-30. Посетено на 2012-06-30.
  4. Симовски, Тодор (1998). Населените места во Егејска Македонија : географски, етнички и стопански карактеристики. II дел. Скопје: Институт за национална историја. стр. 125.