Дреништа

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Дреништа
Μοσχοπόταμος
Училиште во селото
Училиште во селото
Дреништа is located in Грција
Дреништа
Дреништа
Местоположба во областа
Дреништа is located in Катерина
Дреништа
Местоположба на Дреништа во Катерина|Општина Катерина и областа Централна Македонија
Координати: 40°19′N 22°18′E / 40.317° N; 22.300° E / 40.317; 22.300Координати: 40°19′N 22°18′E / 40.317° N; 22.300° E / 40.317; 22.300
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругПиерија
ОпштинаКатерина
Општ. единицаЕлафина
Надм. вис.&10000000000000122000000122 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно543
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Дреништа (грчки: Μοσχοπόταμος, Мосхопотамос) — село во Општина Катерина во округот Пиерија, Егејска Македонија, денес во областа Централна Македонија, Грција.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа на 20 километри северно од градот Катерина и на 23 километри јужно од центарот на општината, Елафина.

Селото се наоѓа на надморска височина од 362 метри[2].

Историја[уреди | уреди извор]

Селото во текот на XIX век се наоѓало во составот на Отоманското Царство.

По крајот на Балканските војни, селото било вклучено во составот на Грција.

Во 1927 година, селото било прекрстено во Мосхопотамос.[3]. Во 1913 година во селото живееле 1412 луѓе, во 1920 - 1393 луѓе.

Демографија[уреди | уреди извор]

Во 1928 година селото броело 1502 жители, додека во 1940 година селото броело 1807 жители. Селото во пописот од 1951 година броело 907 жители, на пописот од 1961 година, во селото живееле 926 жители, во 1971 година имало 890 жители, во 1981 година имало 906 жители, додека во 1991 година имало 823 жители[4]. Денеска, населението на селото е 543 жители според пописот од 2001 година.

Еве преглед на населението во сите пописни години, од 1940 г. до денес:

Година 1940 1951 1961 1971 1981 1991 2001 2011
Население 1807 907 926 890 906 823 730 543
Извор за 1940-1991 г.: Т. Симовски, Населените места во Егејска Македонија

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. Координати од www.fallingrain.com
  3. Μετονομασίες των οικισμών της Μακεδονίας 1919 - 1971
  4. Симовски, Тодор (1998). Населените места во Егејска Македонија : географски, етнички и стопански карактеристики. II дел. Скопје: Институт за национална историја. стр. 126.