Старо Керамиди

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Старо Керамиди
Παλαιό Κεραμίδι
Главната улица во селото
Главната улица во селото
Старо Керамиди is located in Грција
Старо Керамиди
Старо Керамиди
Местоположба во областа
Старо Керамиди is located in Катерина
Старо Керамиди
Местоположба на Старо Керамиди во Катерина|Општина Катерина и областа Централна Македонија
Координати: 40°19′N 22°28′E / 40.317° N; 22.467° E / 40.317; 22.467Координати: 40°19′N 22°28′E / 40.317° N; 22.467° E / 40.317; 22.467
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругПиерија
ОпштинаКатерина
Општ. единицаЕлафина
Надм. вис.&10000000000000103000000103 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно890
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Старо Керамиди (грчки: Παλαιό Κεραμίδι, Палеон Керамидион) — село во Општина Катерина во округот Пиерија, Егејска Македонија, денес во областа Централна Македонија, Грција.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа на 5 километри западно од градот Катерина и на 22 километри југоисточно од центарот на општината, Елафина.

Селото се наоѓа на надморска височина од 103 метри.

Историја[уреди | уреди извор]

Александар Синве („Les Grecs de l’Empire Ottoman. Etude Statistique et Ethnographique“) во 1878 година напишал дека во Керамиди (Keramidi), живееле 130 Грци.[2]

По крајот на Балканските војни, селото било вклучено во составот на Грција.

На пописот од 1913 година биле евидентирани 242 жители, додека на пописот од 1920 година, во селото биле евидентирани 242 жители[3]

Демографија[уреди | уреди извор]

Во 1928 година селото броело 318 жители, додека во 1940 година селото броело 459 жители.

Селото според пописот од 1951 година броело 517 жители, на пописот од 1961 година во селото живееле 659 жители, во 1971 година имало 651 жители, во 1981 година имало 612 жители, додека во 1991 година имало 793 жители[3]. Денеска, населението на селото е 890 жители според пописот од 2011 година.

Еве преглед на населението во сите пописни години, од 1940 г. до денес:

Година 1940 1951 1961 1971 1981 1991 2001 2011
Население 459 517 659 651 612 793 731 890
Извор за 1940-1991 г.: Т. Симовски, Населените места во Егејска Македонија

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. Synvet, A. Les Grecs de l'Empire ottoman: Etude statistique et ethnographique, Constantinople, 1878, р. 36.
  3. 3,0 3,1 Симовски, Тодор (1998). Населените места во Егејска Македонија : географски, етнички и стопански карактеристики. II дел. Скопје: Институт за национална историја. стр. 130.