Бураѓа

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бураѓа
Μελιάδι
Meliadi apopsi.jpg
Бураѓа is located in Грција
Бураѓа
Бураѓа
Местоположба во областа
Бураѓа is located in Катерина
Бураѓа
Местоположба на Бураѓа во Катерина|Општина Катерина и областа Централна Македонија
Координати: 40°19′N 22°21′E / 40.317° N; 22.350° E / 40.317; 22.350Координати: 40°19′N 22°21′E / 40.317° N; 22.350° E / 40.317; 22.350
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругПиерија
ОпштинаКатерина
Општ. единицаЕлафина
Надм. вис.&10000000000000236000000236 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно103
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (DST)EEST (UTC+3)

Бураѓа (грчки: Μελιάδι, Мелиjади) — село во Општина Катерина во округот Пиерија, Егејска Македонија, денес во областа Централна Македонија, Грција.

Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа на 27 километри западно од градот Катерина и на 22 километри јужно од центарот на општината, Елафина.

Селото се наоѓа на надморска височина од 236 метри.

Демографија[уреди | уреди извор]

Селото за првпат на пописите се споменува во 1928 година кога бројот на жители изнесувал 48. На пописот од 1940 година живееле 183 лица, 1951 година во селото биле евидентирани 158 жители, во 1961 година во селото живееле 340 жители, во 1971 година имало 308 жители, во 1981 - 308 жители, и во 1991 година - 248 жители[2]. Денеска, населението на селото е 103 жители според пописот од 2011 година.

Еве преглед на населението во сите пописни години, од 1940 г. до денес:

Година 1940 1951 1961 1971 1981 1991 2001 2011
Население 183 158 340 308 308 248 236 103
Извор за 1940-1991 г.: Т. Симовски, Населените места во Егејска Македонија

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. Симовски, Тодор (1998). Населените места во Егејска Македонија : географски, етнички и стопански карактеристики. II. Скопје: Институт за национална историја. стр. 124.