Прејди на содржината

Перистаси

Координати: 40°16′N 22°32′E / 40.267° СГШ; 22.533° ИГД / 40.267; 22.533
Од Википедија — слободната енциклопедија
Перистаси
Περίσταση
Црквата во селото
Црквата во селото
Перистаси is located in Грција
Перистаси
Перистаси
Местоположба во областа
Перистаси во рамките на Катерина (општина)
Перистаси
Местоположба на Перистаси во Катерина|Општина Катерина и областа Централна Македонија
Координати: 40°16′N 22°32′E / 40.267° СГШ; 22.533° ИГД / 40.267; 22.533
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругПиерија
ОпштинаКатерина
Општ. единицаВромероскала
Надм. вис.&100000000000000030000003 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно2.545
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Перистаси (грчки: Περίσταση) — село во Општина Катерина во округот Пиерија, Егејска Македонија, денес во областа Централна Македонија, Грција.

Географија и местоположба

[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа на 3 километри источно од градот Катерина и на 5 километри западно од Вромероскала, на надморска височина од 3 метри[2].

Историја

[уреди | уреди извор]

По крајот на Балканските војни, селото било вклучено во составот на Грција. По потпишувањето на Лозанскиот договор во 1923 година помеѓу Турција и Грција, во селото се населиле грчки бегалци од Анадолија.

Демографија

[уреди | уреди извор]

Во 1928 година селото било чисто бегалско со 166 семејства и 616 бегалци[3], додека во 1940 година селото броело 936 жители. Селото во пописот од 1951 година броело 1071 жител, на пописот од 1961 година во селото живееле 1130 жители, во 1971 година имало 1176 жители, во 1981 година имало 1491 жител, додека во 1991 година имало 1730 жители[4]. Денеска, населението на селото е 2545 жители според пописот од 2011 година.

Еве преглед на населението во сите пописни години, од 1940 г. до денес:

Година 1940 1951 1961 1971 1981 1991 2001 2011 2021
Население 936 1071 1130 1176 1491 1730 2550 2545
Извор за 1940-1991 г.: Т. Симовски, Населените места во Егејска Македонија
  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. Координати од www.fallingrain.com
  3. „Κατάλογος των προσφυγικών συνοικισμών της Μακεδονίας σύμφωνα με τα στοιχεία της Επιτροπής Αποκαταστάσεως Προσφύγων (ΕΑΠ) έτος 1928“. Архивирано од изворникот 20 јуни 2012. Посетено на 20 јуни 2012.
  4. Симовски, Тодор (1998). Населените места во Егејска Македонија : географски, етнички и стопански одлики. II дел. Скопје: Институт за национална историја. стр. 138.