Лагорахи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лагорахи
Λαγόρραχη
Lagorahi apopsi.jpg
Лагорахи is located in Грција
Лагорахи
Лагорахи
Местоположба во областа
Лагорахи is located in Катерина
Лагорахи
Местоположба на Лагорахи во Катерина|Општина Катерина и областа Централна Македонија
Координати: 40°17′N 22°21′E / 40.283° N; 22.350° E / 40.283; 22.350Координати: 40°17′N 22°21′E / 40.283° N; 22.350° E / 40.283; 22.350
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругПиерија
ОпштинаКатерина
Општ. единицаЕлафина
Надм. вис.&10000000000000220000000220 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно396
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Лагорахи (грчки: Λαγόρραχη ) — село во Општина Катерина во округот Пиерија, Егејска Македонија, денес во областа Централна Македонија, Грција.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа на 19 километри северозападно од градот Катерина и на 28 километри југоисточно од центарот на општината, Елафина.

Селото се наоѓа на надморска височина од 220 метри.

Демографија[уреди | уреди извор]

Селото за првпат на пописите се споменува во на пописот од 1961 година кога во селото биле евидентирани 680 жители, во 1971 година имало 701 жители, во 1981 - 674 жители, и во 1991 година - 751 жители[2]. Денеска, населението на селото е 454 жители според пописот од 2011 година.

Еве преглед на населението во сите пописни години, од 1940 г. до денес:

Година 1940 1951 1961 1971 1981 1991 2001 2011
Население / / 680 701 674 751 607 454
Извор за 1940-1991 г.: Т. Симовски, Населените места во Егејска Македонија

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. Симовски, Тодор (1998). Населените места во Егејска Македонија : географски, етнички и стопански карактеристики. II дел. Скопје: Институт за национална историја. стр. 131.