Ново Керамиди

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ново Керамиди
Νέο Κεραμίδι
Училиште во селото
Училиште во селото
Ново Керамиди is located in Грција
Ново Керамиди
Ново Керамиди
Местоположба во областа
Ново Керамиди во рамките на Катерина (општина)
Ново Керамиди
Местоположба на Ново Керамиди во Катерина|Општина Катерина и областа Централна Македонија
Координати: 40°17′N 22°27′E / 40.283° СГШ; 22.450° ИГД / 40.283; 22.450Координати: 40°17′N 22°27′E / 40.283° СГШ; 22.450° ИГД / 40.283; 22.450
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругПиерија
ОпштинаКатерина
Општ. единицаКатерина
Надм. вис.&1000000000000003800000038 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно324
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Ново Керамиди (грчки: Νέο Κεραμίδι) — село во Општина Катерина во округот Пиерија, Егејска Македонија, денес во областа Централна Македонија, Грција.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа на 3 километри западно од градот Катерина на надморска височина од 38 метри.

Демографија[уреди | уреди извор]

Селото за првпат на пописите се споменува во 1940 година кога бројот на жители изнесувал 568. На пописот од 1951 година во селото биле евидентирани 442 жители, во 1961 година во селото живееле 544 жители, во 1971 година имало 317 жители, во 1981 - 361 жител, и во 1991 година - 359 жители[2]. Денеска, населението на селото е 464 жители според пописот од 2011 година.

Еве преглед на населението во сите пописни години, од 1940 г. до денес:

Година 1940 1951 1961 1971 1981 1991 2001 2011
Население 568 442 544 317 361 359 425 464
Извор за 1940-1991 г.: Т. Симовски, Населените места во Егејска Македонија

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. Симовски, Тодор (1998). Населените места во Егејска Македонија : географски, етнички и стопански карактеристики. II дел. Скопје: Институт за национална историја. стр. 136.