Вромероскала

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вромероскала
Παραλία
Улица во Вромероскала
Улица во Вромероскала
Вромероскала is located in Грција
Вромероскала
Вромероскала
Местоположба во округот
Dimos Paralias.png
Координати: 40°16′N 22°35′E / 40.267° СГШ; 22.583° ИГД / 40.267; 22.583Координати: 40°16′N 22°35′E / 40.267° СГШ; 22.583° ИГД / 40.267; 22.583
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругПиерија
ОпштинаКатерина
 • Општ. един.24,344 км2 (9,399 ми2)
Најг. вис.&1000000000000002000000020 м
Најм. вис.&100000000000000010000001 м
Население (2011)[1]
 • Општ. един.6.803
 • Општ. един. густина0,28/км2 (0,72/ми2)
Заедница
 • Население1124
 • Површина (км2)1.849
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Пошт. бр.601 00
Повик. бр.23510
Рег. таб.KN

Вромероскала или Вромоскала (грчки: Παραλία, Паралија; до 1950 г. Βρωμερόσκαλα, Вромероскала[2]) — туристичко село на брегот на Егејското Море во Егејска Македонија, денес во Грција. Се наоѓа на 4 километри од градот Катерина во подножјето на планината Олимп. Има песочна плажа долга 3 километри која се протега сè до соседното место Олимпски Брег (Олимпијаки Акти). Населението брои 1.849 жители (2011).

Ова место, денес наречено Паралија, едно од најпопуларните места за летување на македонските посетители и има неколку дискотеки.

Историја[уреди | уреди извор]

Во 1928 г. во селото се доведени доселеници од Анадолија, наполно заменувајќи го дотогашното месно население. Ова биле 32 семејства со вкупно 115 жители.[3]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. Μετονομασίες των Οικισμών της Ελλάδας. Βρωμερόσκαλα -- Παραλία
  3. „Κατάλογος των προσφυγικών συνοικισμών της Μακεδονίας σύμφωνα με τα στοιχεία της Επιτροπής Αποκαταστάσεως Προσφύγων (ΕΑΠ) έτος 1928“. Архивирано од изворникот 2012-06-30. Посетено на 2012-06-30.