Прејди на содржината

Курсово

Координати: 40°20′N 22°23′E / 40.333° СГШ; 22.383° ИГД / 40.333; 22.383
Од Википедија — слободната енциклопедија
Курсово
Τόξο
Црква во селото
Црква во селото
Курсово is located in Грција
Курсово
Курсово
Местоположба во областа
Курсово во рамките на Катерина (општина)
Курсово
Местоположба на Курсово во Катерина|Општина Катерина и областа Централна Македонија
Координати: 40°20′N 22°23′E / 40.333° СГШ; 22.383° ИГД / 40.333; 22.383
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругПиерија
ОпштинаКатерина
Општ. единицаЕлафина
Надм. вис.&10000000000000242000000242 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно137
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Курсово (грчки: Τόξο, Токсо; до 1959 г. Κούρσοβα, Курсова[2]) — село во Општина Катерина во округот Пиерија, Егејска Македонија, денес во областа Централна Македонија, Грција.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа на 21 километри северозападно од градот Катерина и на 19 километри југоисточно од седиштето на општинската единица — Елафина.

Селото се наоѓа на надморска височина од 242 метри[3].

Демографија[уреди | уреди извор]

Селото за првпат на пописите се споменува во на пописот од 1951 година во селото биле евидентирани 177 жители, во 1961 година во селото живееле 334 жители, во 1971 година имало 334 жители, во 1981 - 275 жители, и во 1991 година - 255 жители[4]. Денеска, населението на селото е 137 жители според пописот од 2011 година.

Еве преглед на населението во сите пописни години, од 1940 г. до денес:

Година 1940 1951 1961 1971 1981 1991 2001 2011 2021
Население 177 334 334 275 255 228 137
Извор за 1940-1991 г.: Т. Симовски, Населените места во Егејска Македонија

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. Μετονομασίες των Οικισμών της Ελλάδας. Κούρσοβα -- Τόξον
  3. Координати од www.fallingrain.com
  4. Симовски, Тодор (1998). Населените места во Егејска Македонија : географски, етнички и стопански одлики. II дел. Скопје: Институт за национална историја. стр. 131.