Куково (Катеринско)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Куково
Κούκος
Поглед кон селото
Поглед кон селото
Куково is located in Грција
Куково
Куково
Местоположба во областа
Куково is located in Катерина
Куково
Местоположба на Куково во Катерина|Општина Катерина и областа Централна Македонија
Координати: 40°23′N 22°31′E / 40.383° N; 22.517° E / 40.383; 22.517Координати: 40°23′N 22°31′E / 40.383° N; 22.517° E / 40.383; 22.517
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругПиерија
ОпштинаКатерина
Општ. единицаКоринос
Надм. вис.&1000000000000006100000061 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно335
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (DST)EEST (UTC+3)

Куково (грчки: Κούκος, Кукос) — село во Општина Катерина во округот Пиерија, Егејска Македонија, денес во областа Централна Македонија, Грција.

Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа на 7 километри северно од градот Катерина и на 11 километри северозападно од центарот на општината, Коринос. Селото се наоѓа на надморска височина од 161 метри.

Историја[уреди | уреди извор]

Александар Синве („Les Grecs de l’Empire Ottoman. Etude Statistique et Ethnographique“) во 1878 година напишал дека во Кукос (Koukos), живееле 30 Грци.[2]

По крајот на Балканските војни, селото било вклучено во составот на Грција. По потпишувањето на Лозанскиот договор во 1923 година помеѓу Република Турција и Република Грција, во селото се населиле грчки бегалци од Анадолија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. "Попис на населението од 2011 г. Трајно население". Државен завод за статистика на Грција.
  2. Synvet, A. Les Grecs de l'Empire ottoman: Etude statistique et ethnographique, Constantinople, 1878, р. 39.