Неокесарија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Неокесарија
Νεοκαισάρεια
Ekklisia platia neokesaria.jpg
Неокесарија is located in Грција
Неокесарија
Неокесарија
Местоположба во областа
Неокесарија is located in Катерина
Неокесарија
Местоположба на Неокесарија во Катерина|Општина Катерина и областа Централна Македонија
Координати: 40°16′N 22°25′E / 40.267° N; 22.417° E / 40.267; 22.417Координати: 40°16′N 22°25′E / 40.267° N; 22.417° E / 40.267; 22.417
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругПиерија
ОпштинаКатерина
Општ. единицаКатерини
Надм. вис.&10000000000000445000000445 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно445
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (DST)EEST (UTC+3)

Неокесарија (грчки: Νεοκαισάρεια) — село во Општина Катерина во округот Пиерија, Егејска Македонија, денес во областа Централна Македонија, Грција.

Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа на 8 километри северно од градот Катерина и на 17 километри јужно од центарот на општината, Елафина.

Селото се наоѓа на надморска височина од 133 метри[2].

Демографија[уреди | уреди извор]

Селото за првпат на пописите се споменува во 1940 година кога бројот на жители изнесувал 569. На пописот од 1951 година во селото биле евидентирани 859 жители, во 1961 година во селото живееле 790 жители, во 1971 година имало 480 жители, во 1981 - 527 жители, и во 1991 година - 465 жители[3]. Денеска, населението на селото е 445 жители според пописот од 2011 година.

Еве преглед на населението во сите пописни години, од 1940 г. до денес:

Година 1940 1951 1961 1971 1981 1991 2001 2011
Население 569 859 790 480 527 465 379 445
Извор за 1940-1991 г.: Т. Симовски, Населените места во Егејска Македонија

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. Координати од www.fallingrain.com
  3. Симовски, Тодор (1998). Населените места во Егејска Македонија : географски, етнички и стопански карактеристики. II. Скопје: Институт за национална историја. стр. 135.