Аронас

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Аронас
Αρωνάς
Aronas municipality.jpg
Аронас is located in Грција
Аронас
Аронас
Местоположба во областа
Аронас is located in Катерина
Аронас
Местоположба на Аронас во Катерина|Општина Катерина и областа Централна Македонија
Координати: 40°17′N 22°26′E / 40.283° N; 22.433° E / 40.283; 22.433Координати: 40°17′N 22°26′E / 40.283° N; 22.433° E / 40.283; 22.433
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругПиерија
ОпштинаКатерина
Општ. единицаЕлафина
Надм. вис.&10000000000000122000000122 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно324
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Аронас (грчки: Αρωνάς) — село во Општина Катерина во округот Пиерија, Егејска Македонија, денес во областа Централна Македонија, Грција.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа на 7 километри западно од градот Катерина и на 17 километри јужно од центарот на општината, Елафина.

Селото се наоѓа на надморска височина од 122 метри[2].

Демографија[уреди | уреди извор]

Селото за првпат на пописите се споменува во 1940 година кога бројот на жители изнесувал 390. На пописот од 1951 година во селото биле евидентирани 339 жители, во 1961 година во селото живееле 582 жители, во 1971 година имало 408 жители, во 1981 - 412 жители, и во 1991 година - 342 жители[3]. Денеска, населението на селото е 324 жители според пописот од 2011 година.

Еве преглед на населението во сите пописни години, од 1940 г. до денес:

Година 1940 1951 1961 1971 1981 1991 2001 2011
Население 390 339 582 408 412 342 388 324
Извор за 1940-1991 г.: Т. Симовски, Населените места во Егејска Македонија

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. Координати од www.fallingrain.com
  3. Симовски, Тодор (1998). Населените места во Егејска Македонија : географски, етнички и стопански карактеристики. II дел. Скопје: Институт за национална историја. стр. 124.