Тохово

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тохово
Τρίλοφος
Поглед кон селото
Поглед кон селото
Тохово is located in Грција
Тохово
Тохово
Местоположба во областа
Тохово is located in Катерина
Тохово
Местоположба на Тохово во Катерина|Општина Катерина и областа Централна Македонија
Координати: 40°22′N 22°27′E / 40.367° N; 22.450° E / 40.367; 22.450Координати: 40°22′N 22°27′E / 40.367° N; 22.450° E / 40.367; 22.450
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругПиерија
ОпштинаКатерина
Општ. единицаЕлафина
Надм. вис.&10000000000000237000000237 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно521
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (DST)EEST (UTC+3)

Тохово (грчки: Τρίλοφος, Трилофос) — село во Општина Катерина во округот Пиерија, Егејска Македонија, денес во областа Централна Македонија, Грција.

Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа на 13 километри severno од градот Катерина и на 21 километри југоисточно од центарот на општината, Елафина.

Селото се наоѓа на надморска височина од 237 метри[2].

Историја[уреди | уреди извор]

По крајот на Балканските војни, селото било вклучено во составот на Грција.

На пописот од 1913 година биле евидентирани 71 жители, додека на пописот од 1920 година, во селото биле евидентирани 1170 жители[3]

Демографија[уреди | уреди извор]

Во 1928 година селото броело 1209 жители, додека во 1940 година селото броело 1694 жители.

Селото според пописот од 1951 година броело 1135 жители, на пописот од 1961 година во селото живееле 1202 жители, во 1971 година имало 703 жители, во 1981 година имало 749 жители, додека во 1991 година имало 694 жители[3]. Денеска, населението на селото е 521 жители според пописот од 2011 година.

Еве преглед на населението во сите пописни години, од 1940 г. до денес:

Година 1940 1951 1961 1971 1981 1991 2001 2011
Население 1694 1135 1202 703 749 694 620 521
Извор за 1940-1991 г.: Т. Симовски, Населените места во Егејска Македонија

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. Координати од www.fallingrain.com
  3. 3,0 3,1 Симовски, Тодор (1998). Населените места во Егејска Македонија : географски, етнички и стопански карактеристики. II. Скопје: Институт за национална историја. стр. 142.